Net metering ali neto meritve
Pri obračunu električne energije in omrežnine se upošteva razlika med prevzeto in oddano delovno električno energijo ob zaključku obračunskega obdobja, t.j. konec koledarskega leta. To pomeni, da omrežje deluje kot nekakšni shranjevalnik energije.
V primeru, da bo proizvedeno premalo električne energije, se razlika energije kupi od dobavitelja električne energije, v nasprotnem primeru se viški brezplačno oddajo dobavitelju.
Uporabniki, ki so do 31.12.2023 oddali vlogo za izdajo soglasja za priključitev in bodo prejeli pozitivno soglasje ter bodo priključeni do konca leta 2024 imajo možnost obračuna po EZ-1 (letni obračun).
Nekateri predpisi in akti, ki urejajo področje samooskrbe z električno energijo in vgradnjo vtičnih naprav:
- Zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE)
- Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije
- Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz OVE
- Pravilnik o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije
- SONDSEE (priloga 5 še posebej ureja priključevanje elektrarn)
- Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah
- Tehnična smernica TSG-N-002:2021, nizkonapetostne električne inštalacije
- Uredba o manjših napravah za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije ali s soproizvodnjo z visokim izkoristkom
Vključitev proizvodnega vira v distribucijsko omrežje
Soglasje za priključitev samooskrbe
Za vključitev elektrarne morate pri distribucijskem podjetju vložiti vlogo za izdajo soglasja za priključitev. V soglasju so navedeni pogoji.
Pred izdajo soglasja bo opravljena preverba dejanskega stanja omrežja in narejen izračun možnosti vključitve. V kolikor je omrežje prešibko za vključitev novega vira, se predlaga:
- zmanjšanje moči proizvodne naprave,
- izvedba v kombinaciji s hranilnikom,
- priključitev v porabniškem načinu,
- ali zavrnitev izdaje soglasja.
Priključitev samooskrbe
Ko boste zaključili vsa dela in izpolnili vse tehnične pogoje za priklop objekta po soglasju za priključitev, lahko vložite Vlogo za priključitev in uporabo sistema skupaj z zahtevanimi prilogami.
Nato vam bomo poslali predračun stroškov priključitve, ki bo pripravljen po takrat veljavnem ceniku storitev ELES in ga morate pred priklopom poravnati.
Sledil bo pregled in priklop merilnega mesta. Takrat boste podpisali tudi Pogodbo o uporabi sistema, ki je zadnji potrebni dokument, da se izvede Prijava merilnega mesta in prične dobava električne energije na merilnem mestu.
Proizvodno napravo morate narediti tako kot ste jo predvideli v vlogi za izdajo soglasja za priključitev. Do moči 30 kW je dovoljeno majhno odstopanje v moči razsmernika in nameščeni moči sončnih panelov. Število razmernikov in priključna napetost (230 ali 400 V) mora biti enaka kot v soglasju.
Pri proizvodnih napravah nad 30 kW morate vgraditi ne-porazdeljeno zaščito ločilnega mesta in moč posameznega razsmernika mora biti enaka kot na soglasju za priključitev.
Hranilnik sme biti vgrajen samo če je za to pridobljeno soglasje, prav tako tudi otočno obratovanje. V primeru otočnega obratovanja, ki je bilo odobreno v soglasju, se preverja ali je izvedena ločitev od omrežja za celotno instalacijo objekta, skladno s predpisi.
V PMO sme biti samo oprema, ki je dovoljena po tipizaciji merilnih mest in priključkov. Izjemoma se dovoli tokovnike za “modbus” števec uporabnika. Sam števec in druge uporabnikove naprave (elementi) ne smejo biti v PMO.
Priloge vlogi za priključitev samooskrbe:
- Izjava o napravi za samooskrbo
- Pogodba o samooskrbi (dobavitelj EE mora to pogodbo oddati tudi preko sistema za izmenjavo)
- Električne sheme vključno z enopolno shemo PMO (prikazovati izvedeno stanje, torej mora imeti navedeno vrsto projektne dokumentacije (PID), navedenega projektanta, podpis, datum, številko, itd.)
- Fotografija izvedenega stanja (vsaj ena fotografija iz katere je razviden objekt in namestitev modulov)
- Navodila za uporabo, podpisana s podatki o vgrajenih modulih, številu, razsmernikih, optimizatorjih, o delovanju po karakteristiki jalove moči.
- Poročilo o nastavitvi zaščit v proizvodni napravi, HEE in PEV. Ali so vrednosti iz soglasja. Varovalke glede na priklj. moč.
- Izjava izvajalca za začasni priklop priključka, če je bila sprememba na priključku, ki zahteva meritve električnih inštalacij (povečava, predelava).
- IZJAVA O USTREZNOSTI PRIKLUČKA IN OPRAVLJENEM PREGLEDU IZGRADNJE PRIKLJUČKA (Če je v SzP zahteva za rekonstrukcijo zunanjega priključka – prestavitev PMO ali rek. priključnega voda).
Podpisati jo mora delavec Elektro Primorska.
Vsa dela na priključku se izvajajo skladno z navodili lokalnega nadzorništva in sicer po predhodnem obvestilu o začetku del.
Kontakt nadzorništev
Vtična proizvodna naprava
Vtična proizvodna naprava je sončna elektrarna, ki je priključena na notranjo električno inštalacijo odjemalca in obratuje paralelno z distribucijskim omrežjem električne energije. S priključnim kablom se vključi neposredno v vtičnico internega omrežja odjemalca. Ker se tovrstne naprave običajno namestijo na balkon in priključijo na vtičnico, se za njih uporablja izraz vtične oz. balkonske proizvodne naprave.
Ločimo 2 skupini vtičnih proizvodnih naprav:
- Vtična proizvodna naprava poslovnih odjemalcev. Delovna moč takšne proizvodne naprave mora znašati manj kot 800 W, pri tem pa v nobenem trenutku ne sme v elektrodistribucijsko omrežje oddajati delovne moči.
- Vtična proizvodna naprava gospodinjskih odjemalcev. Ta lahko v distribucijsko omrežje električne energije v kateremkoli trenutku oddaja delovno moč, ki je enaka ali manjša od 600 W.
Gospodinjski odjemalec mora 14 dni pred pričetkom obratovanja vtične proizvodne naprave obvestiti distribucijskega operaterja, poslovni odjemalec pa ob priključitvi.
Obvestilo z dopisom pošljite na naslov info@elektro-primorska.si.
Obvestilo mora vsebovati:
- podatke o lastniku/plačniku merilnega mesta;
- številko merilnega mesta;
- delovno moč vtične proizvodne naprave (W);
- datum predvidene priključitve vtične proizvodne naprave;
- izjavo o skladnosti (za napravo kot celoto ali za nameščene module in razsmernike);
- drug dokument proizvajalca naprave, iz katerega izhaja, da je naprava skladna s standardi SIST EN 62109-1, SIST EN 62109-2 (za napravo kot celoto ali samo za razsmernik oz. razsmernike), če ti podatki niso razvidni iz izjave o skladnosti;
- kopijo navodila za montažo in priključitev v slovenskem jeziku, iz katerega je razvidno, da proizvodna naprava ne zahteva vgradnje RCD tipa B.
Pojasnila:
- Odjem iz distribucijskega omrežja se zaradi proizvodnje vtične naprave zmanjša na fazi, kamor je priključena vtična proizvodna naprava.
- Za proizvodne naprave z močjo 800 W ali več potrebno pridobiti soglasje za priključitev.
- Uporabnik, ki že ima soglasje za proizvodno napravo, ne more priključiti vtične naprave.
- Baterijski hranilnik prispeva k moči fotonapetostnih modulov. Skupna moč vseh naprav ne sme presegati 800 W.
Več informacij in obrazec za obvestilo najdete na SODO spletni strani: https://www.sodo.si/sl/za-odjemalce/vticne-balkonske-proizvodne-naprave.
Obvestilo z dopisom pošljite na naslov info@elektro-primorska.si.
Predpisi:
- Pravilnikom o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah (Uradni list RS, št. 140/21 in 199/21 – GZ-1)
- Tehnična smernica TSG-N-002 za nizkonapetostne električne inštalacije
- Pravilnik o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije (Uradni list RS, št. 161/22)
- Priloga 5 SONDSEE