Net metering ali neto meritve
Pri obračunu električne energije in omrežnine se upošteva razlika med prevzeto in oddano delovno električno energijo ob zaključku obračunskega obdobja, t.j. konec koledarskega leta. To pomeni, da omrežje deluje kot nekakšni shranjevalnik energije.
V primeru, da bo proizvedeno premalo električne energije, se razlika energije kupi od dobavitelja električne energije, v nasprotnem primeru se viški brezplačno oddajo dobavitelju.
Pri pravilno dimenzionirani sončni elektrarni za samooskrbo vso potrebno količino energije pokrijete z lastno proizvodnjo v okviru koledarskega leta.
Nekateri predpisi in akti, ki urejajo področje samooskrbe z električno energijo in vgradnjo vtičnih naprav:
- Zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE)
- Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije
- Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz OVE
- Pravilnik o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije
- SONDSEE (priloga 5 še posebej ureja priključevanje elektrarn)
- Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah
- Tehnična smernica TSG-N-002:2021, nizkonapetostne električne inštalacije
- Uredba o manjših napravah za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije ali s soproizvodnjo z visokim izkoristkom
Vključitev proizvodnega vira v distribucijsko omrežje
Za vključitev elektrarne morate pri distribucijskem podjetju vložiti vlogo za izdajo soglasja za priključitev. V soglasju so navedeni pogoji.
Pred izdajo soglasja bo opravljena preverba dejanskega stanja omrežja in narejen izračun možnosti vključitve. V kolikor je omrežje prešibko za vključitev novega vira, se predlaga:
- zmanjšanje moči proizvodne naprave,
- izvedba v kombinaciji s hranilnikom,
- priključitev v porabniškem načinu,
- ali zavrnitev izdaje soglasja.
Vtična proizvodna naprava
Vtična proizvodna naprava je naprava za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije z instalirano močjo pod 800 W, ki je priključena na notranjo električno inštalacijo gospodinjskega odjemalca in obratuje paralelno z distribucijskim omrežjem električne energije v skladu s Pravilnikom o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah (Ur.L št.: 140/21 in 199/21 – GZ-1) v povezavi s poglavjem 11.3.8. o prenosnih fotonapetostnih napravah iz Tehnične smernice TSG-N-002 za nizkonapetostne električne inštalacije. Oddaja energije v omrežje je omejena na največ 600 W.
Gospodinjski odjemalec mora najmanj 14 dni pred pričetkom obratovanja vtične proizvodne naprave obvestiti distribucijskega operaterja.
Obvestilo mora vsebovati naslednje podatke:
- datum predvidene priključitve vtične proizvodne naprave;
- številko merilnega mesta;
- »ES – izjavo o skladnosti« ali drug dokument proizvajalca, v katerem so podatki o vtični proizvodni napravi ali njenih komponentah, in navedeni standardi za napravo;
- kopijo navodila za montažo in priključitev v slovenskem jeziku, iz katerega je razvidno, da je vtična proizvodna naprava v skladu s standardoma SIST EN 62109-1 in SIST EN 62109-2 in ne zahteva vgradnjo RCD tipa B. Če je treba v skladu z navodili namestiti oznake oziroma opozorila, mora biti podano katere in kje.
Odjemalci lahko obvestilo posredujejo tudi na obrazcu, ki je objavljen na spletni strani SODO z dopisom po navadni elektronski pošti: info@elektro-primorska.si.