Net metering ali neto meritve
Pri obračunu električne energije in omrežnine se upošteva razlika med prevzeto in oddano delovno električno energijo ob zaključku obračunskega obdobja, t.j. konec koledarskega leta. To pomeni, da omrežje deluje kot nekakšni shranjevalnik energije.
V primeru, da bo proizvedeno premalo električne energije, se razlika energije kupi od dobavitelja električne energije, v nasprotnem primeru se viški brezplačno oddajo dobavitelju.
Pri pravilno dimenzionirani sončni elektrarni za samooskrbo vso potrebno količino energije pokrijete z lastno proizvodnjo v okviru koledarskega leta.
Nekateri predpisi in akti, ki urejajo področje samooskrbe z električno energijo:
- Zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE)
- Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije
- Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz OVE
- SONDSEE (priloga 5 še posebej ureja priključevanje elektrarn)
- Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah
- Tehnična smernica TSG-N-002:2021, nizkonapetostne električne inštalacije
- Uredba o manjših napravah za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije ali s soproizvodnjo z visokim izkoristkom
Vključitev proizvodnega vira v distribucijsko omrežje
Za vključitev elektrarne morate pri distribucijskem podjetju vložiti vlogo za izdajo soglasja za priključitev. V soglasju so navedeni pogoji.
Pred izdajo soglasja bo opravljena preverba dejanskega stanja omrežja in narejen izračun možnosti vključitve. V kolikor je omrežje prešibko za vključitev novega vira, se predlaga zmanjšanje moči proizvodne naprave ali celo zavrne izdajo soglasja.